| Lapkriio 7 dien, 15val. Vilniaus kunig seminarijos II aukto foj vyko prelato Stasio ilio dails parodos atidarymas.
angin od tar viena i parodos kuratori - seminarijos bibliotekos vedja Irena Aleksandraviien. Ji paymjo, kad Katalik Banyioje deram viet rado visos pagrindins meno rys ir kad visuomens nestebina, jog dvasininkai supranta men, taiau vis dlto kiek didesn iimtis yra kunigas menininkas-krjas: tapytojas, poetas, muzikantas ar kompozitorius. „Bet toki kunig, pasirodo, esama“ – akcentavo p. Irena. Susirinkusiai seminarijos vadovybei, klierikams ir sveiams ji trumpai papasakojo gerbiamo prelato gyvenimo biografij, jo ilgamet kunigik tarnyst bei nuopelnus Romoje ir Kanadoje, pabrdama jo kaip unikalaus, nors ir ne visiems gerai inomo dailininko keli. Buvo paymta, kad parodoje taip pat galima susipainti ir su dviem prelato ileistomis knygomis: „Gyvenimo altiniai“ ir „Gyvoji liturgija“. Baigdama, p. I. Aleksandraviien padkojo Teli vyskupui J.Borutai bei menotyrininkei dr. S. Maslauskaitei, kuri dka galime grotis nedidele dalimi – dvideimt keturiais prelato asmenins kolekcijos kriniais, padovanotais paties autoriaus Teli V.Boriseviiaus kunig seminarijai.
Seminarijos rektorius kun. ydrnas Vabuolas taip pat dkojo parodos organizatoriams bei Teli vyskupui u galimyb susipainti su prelato S.ilio tapybos darbais bei paymjo, kad ios parodos atidarymas yra skirtingas nuo kit parod tuo, kad jame dl nuotolio ir amiaus negaljo dalyvauti pats krini autorius. Taiau rektorius pasidiaug, kad tokiu bdu inomas prelatas aplanko mus. Toliau seminarijos rektorius trumpai pasidalijo savo asmeniniais prisiminimais apie prelat ir atkreip dmes jo charakterio savyb – nepaprast kuklum. Kunigas Stasys ilys seminarijos vadovo atmintyje iliko kaip mogus, kuris mokjo pamatyti laiko ir gyvenimo enklus ir tai atsispindjo jo paraytose aukiau mintose teologinse knygose apie liturgij ir sakramentus bei stebjosi prelato sugebjimu perteikti iuos enklus per poezij, paveikslus bei dvasinius patarimus monms. Kun. ydrnas Vabuolas prisimin prelato kakada Romoje sakyt pamoksl apie Dievo Motin Marij ir jo raginim velgti j kaip t, kuri moka klausytis. Analogikai ir pats kun. S.ilys mokjo klausytis, igirsti tikrov ir perteikti tai savo paveiksluose, kurie danai sukelia muzikos spd ir juos galima ne tik irti, bet ir klausytis – paymjo rektorius.
Vliau od tar menotyrinink Banytinio Paveldo muziejaus direktor dr. S.Maslauskait, kuri prisipaino, kad ms ieivijos tautiet ji asmenikai atrado kaip unikal dailinink. Toliau ji papasakojo apie prelato S.ilio darb patekimo vieum istorij. Lietuvos ambasados darbuotojos, atvykusios Romoje Popieikj Lietuvi Šv. Kazimiero kolegij, atsitiktinai pamat tuos tapybos krinius ir suprato, kad tai didels meno verts paveikslai. Nuo tada, gavusios leidim, jos pradjo iuos meno krinius rminti ir ruoti juos vieam pristatymui. Visa tai vyko Romoje iki 2010 met. Tiesa, pirmoji prelato personalin paroda vyko 1968 metais Amoso kultros centre Kanadoje ir tik po daugiau kaip 40 met – Romoje, Il Gesu banyios parod centre. Visa tai - prelato neapsimestinio kuklumo pasekm, paymjo dr. S. Maslauskait, antrindama anksiau kalbjusiam rektoriui. Vliau prelatas didij savo paveiksl dal padovanojo Teli vyskupo V.Boriseviiaus kunig seminarijai. Ši met gegus mnes pirm kart Lietuvoje 70 ios padovanotos kolekcijos paveiksl eksponuota Usienio reikal ministerijoje. Menotyrinink pasakojo apie ikilusi paveiksl eksponavimo problem – jie nebuvo datuoti. Siekiant bent apytiksliai nustatyti paveiksl sukrimo datas, buvo kreiptasi pat kun. Stas il. Taiau tai padaryti buvo gana sunku, nes prelatas nra skaiiavs ar registravs krini, ant kai kuri netgi nepasiras. Pokalbi su prelatu metu vis jo darb datos buvo tiksliai ar bent apytiksliai identifikuotos (visi jie nutapyti tarp 1953 ir 2000 met), ir kolekcija parengta eksponavimui – ubaig menotyrinink.
Susirinkusieji buvo pakviesti apirti parod ir pabendrauti tarpusavyje.
Likusieji dvylika ios kolekcijos paveiksl eksponuojami Banytinio paveldo muziejuje iki 2012 m. gruodio 15 d. Parod muziejuje galima apirti antradieniais-etadieniais nuo 11 iki 18 val.
Vilniaus Šv. Juozapo kunig seminarijos informacija |